Vyplatí se pořídit si fotovoltaickou elektrárnu?

0
68

Ceny energií rostou raketovou rychlostí, doba jejich zafixování u dodavatelů se krátí a lidé začínají přemýšlet nad tím, co bude následovat za pár měsíců a jak to udělat, aby se doplácelo co nejméně a zároveň, aby se co nejméně využívala veřejná energetická síť. Odpovědí jsou fotovoltaické elektrárny, u nichž se popularita v posledních letech výrazně zvýšila. Nyní je situace z jejich pohledu ještě přívětivější.

Úspora až 70 %

České domácnosti jsou stále pod palbou vysokých cen energií, což vede k jejich snaze šetřit. Menší výdaje za potraviny, koupě úsporných spotřebičů, zavedení ekonomických návyků, mezi které patří upřednostňování sprchování před vanou, vytahování nepoužívaných spotřebičů ze zásuvky a další. A samozřejmě instalace fotovoltaické elektrárny na střechu rodinného domu, což je krok, který přináší, alespoň podle odborníků, výraznou úsporu.

Ta se z pohledu odborného dotýká až 70 %. Z veřejné elektrické sítě se tedy čerpá pouze 30 %, což se ve výsledku značně podepíše na celkové energetické náročnosti příbytku. Tato informace také potvrzuje, že návratnost investice do fotovoltaické elektrárny je velmi brzká (odhaduje se na pět až sedm let).

S úsporou jde ruku v ruce také vyšší soběstačnost

Nejen značná úspora je důvodem, proč si pořídit fotovoltaickou elektrárnu. Jednou z pohnutek spějících k této investici je také vyšší soběstačnost, kterou s sebou fotovoltaika nese. Závislost na veřejné energetické síti se s pořízením solárních panelů snižuje o 70 % a soběstačnost roste s každým jedním procentem.

Navíc pokud se fotovoltaický systém doplní například o baterii, domácnost je záhy chráněná proti případným výpadkům proudu. A co si budeme povídat, takový výpadek několikrát v roce znepříjemňuje každodenní činnosti.

Výhodné pořízení

Věděli jste, že fotovoltaickou elektrárnu si můžete pořídit za velmi výhodnou cenu? Respektive stále funguje řada dotačních programů, které díky poskytnutí finančního příspěvku snižují koupi úsporného opatření až o polovinu. Pokud vám na účtu nedřímá ani poloviční pořizovací suma, nebankovní půjčka je možností, jak koupi realizovat přesto i nyní.

Předchozí článekZdražení energií je letos neúnosné. Budou mít lidé i na své další závazky