Zdražení energií je letos neúnosné. Budou mít lidé i na své další závazky

3
310

Po tom, co se v Evropě poslední dobou odehrává, vyletěly během chvíle ceny energií o 150 %. Tento stav se dotýká každého z nás a každý z nás má na situaci svůj názor. Co ale můžeme dělat pro to, abychom vyšší výdaje zvládli? Povíme si to v tomto článku.

Co se stalo s energiemi?

Často můžeme slyšet, že se cena na burze opět o několik procent vyšplhala nahoru. Znamená to, že i cena pro velkoobchodníky se zvedla. I každý velkoobchodník totiž musí elektřinu a plyn nakoupit na burze za velkoobchodní ceny a následně nakoupenou elektřinu nabízí zákazníkům.

Energetická krize má své počátky již v době pandemie, kdy se ve spojení s opatřeními výrazně snížila spotřeba elektřiny u podniků. Na tento fakt musela zareagovat i výroba. I přes to, že se spotřeba domácností zvýšila, nedorovnala propad celkové spotřeby. Letos se situace změnila. Uvolnila se opatření a poptávka po energiích velmi rychle roste.

Zvýšila se také cena plynu. Zde hraje největší roli válka na Ukrajině, kdy Rusko plyn do České republiky přestává dodávat.

Svou roli v celkovém zdražení hraje ale i zelená politika.

Jak zafinancovat vysoké výdaje za energie?

Nejjednodušší možností, jak získat peníze na zaplacení účtů, je šetření. Nechoďte příliš do restaurací nebo kaváren a raději si navařte doma. Ušetřit můžete také na výdajích za oblečení nebo za cestování.

Tento způsob může fungovat, i přesto, že si na nějaký čas odepřete určité požitky. Není ale nutné takhle fungovat navěky věků. Poohlédněte se třeba po lépe placené práci nebo dočasné brigádě a zvažte změnu dodavatele energií. Utahování opasků pak můžete částečně povolit.

Pokud potřebujete peníze hned, pomocnou ruku nabízí rychlá půjčka. Nemělo by to být ale řešení na každý problém každý měsíc. Může pomoci při akutním nedostatku či výpadku financí. Měli byste si ale být naprosto jisti, že ji zvládnete řádně splatit. Především si dávejte pozor, abyste se kvůli zdánlivě jednoduchému řešení v podobě půjčky nedostali do kolotoče dluhů a nespadli z něj do dluhové pasti.

Předchozí článekSyndrom dráždivého tračníku – co o něm vlastně víme?
Další článekVyplatí se pořídit si fotovoltaickou elektrárnu?